• bilgi@firmaist.com

HABER DETAYI

15 Temmuz 2017 13:05

KARTVİZİT TARİHÇESİ

KARTVİZİT TARİHÇESİ

 

Kartvizit tarihçesi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar doğduğunda toplum içinde cinsiyeti, yaşı ve aile bağını ilgilendiren bilgilere direk sahip olur. Bunun da belgesi kimlik kartlarıdır. İnsanlar büyüdükçe toplum içinde statü sahibi olmaya başlarlar. Bunda en önemli unsur mesleğidir.

Aldığı eğitime göre ve ilgisine göre her insan bir meslek sahibi olur. Bu da hayatını idame ettirmesinin yani para kazanmasının şartıdır. İşte insanların toplumda mesleki anlamda statüsünü belirten bilgileri içeren bir nevi iş kimlik kartı kartvizitlerdir.

 

Osmanlı döneminden beridir kartvizitler aktif olarak kullanılmaktadır. O dönemde örnekleri Avrupa’dan alınmış ve mühür olarak kullanılmıştır. Padişah tuğraları bile bir nevi kartvizittir. O toplumda statüyü içeren bilgileri belirtir.

 

Matbaanın aktif kullanılmaya başlanması ile birlikte günümüzde aktif olarak kullanılan basılı kartvizitler yaygınlaşmıştır. Modern anlamda ilk basılı kartvizitler 19. Yüzyılın ortalarında Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.

 

Günümüze kadar bu yapı ve sistem neredeyse hiç değişmemiştir. Bir cebe rahatça sığacak büyüklükte kullanılan ve kalın kâğıda basılan bilgiler insanları iş kimlik kartları olmuştur.

Zamanımızda kâğıt harici argümanlar üzerine de baskılar yapılarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Ahşap ve metal üzerine yapılan baskılar ile meydana getirilen kartvizitler maliyeti yüksek olduğu için nadiren tercih edilmektedir.

 

Özellikle yoğun şekilde müşteri ilişkileri olan kişilerin aktif şekilde dağıtması gerekliliği, kartvizit maliyetlerini hesaplamayı gündeme getirmiştir. Bu durum her konuda olduğu gibi kartvizit kullanımında da teknolojiyi daha doğrusu hayatımızın bir parçası olan internet ve akıllı telefonları devreye sokmuştur.

 

Akıllı telefonlar ile kullanılan kartvizit programları ilk günden itibaren yoğun ilgi görmüş ve yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

 

Shopify Inc. Firması taraşından android platrofmu üzerinden sunulan kartvizit örnekleri ile tüm işlemleri birkaç dakika içerisinde yapabileceksiniz.

 

  • 8 Farklı şablon seçeneği
  • Her şablonda 4 farklı renk seçeneği
  • Bilgileri bir kez kaydedip tüm tasarımlarda kullanma özelliği
  • Basit şekilde kaydetme veya tüm sosyal kanallar üzerinden paylaşma özelliği
  • Firmanızın yüzü, vitrini olan kartvizit tasarımı bu program ile çok kolay hale gelmektedir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.